авто

Короткий практичний посібник з вивчення структури православного богослужіння

Основа - текст на форумі "Азбука веры"

Для того, щоб свідомо брати участь у церковному богослужінні, необхідно:

1) Мати такі книги:

- Два православні молитовники. 
Першийз російським транслітом (церковнослов'янський текст, записаний російським шрифтом) и паралельним перекладом.
Другий – з церковнослов'янським  шрифтом.

Обидва молитовники повинні містити ранкові, вечірні молитви та Послідування до Святого Причастя. Для кращого розуміння молитв можна скористатися Тлумачним православним молитвословом.

- Часолов (найпоширеніша і найбільш вживана богослужебна книга, що містить тексти незмінних молитвослів'їв добового богослужебного кола).

- Церковнослов'янський словник.

- Тексти та тлумачення Літургії та Всеношного Богослужіння.

- Тлумачні Євангеліє та Апостол.

2) Навчитися читати церковнослов'янською мовою.

Потрібно вивчити таблиці слів під титлами і правила читання кількох букв та їх сполучень. Вивчення спрощується завдяки тому, що наголос в церковнослов'янській мові ставиться над кожним словом.  

Рекомендується посібник церковнослов'янської мови в таблицях. Також короткий підручник церковнослов'янської мови на проекті "Orthowiki". 

3) Почати читати ранкові та вечерні молитовні правила по першому молитовнику. Після повного розуміння змісту молитв і початку впевненого читання, можна переходити до молитовника на церковнослов'янській мові. Те ж стосується і підготовчих молитв до Святого Причастя.

4) Паралельно потрібно почати розбиратися в  церковній службі. В першу чергу зрозуміти її структуру. Існує два основні богослужіння: Всеношне Богослужіння та Божественна Літургія.

- Всеношна зазвичай відбувається ввечері в суботу та перед великими святами, о 17-18 годині, триває 2-3 години. 

- Літургія служиться зранку (вночі – в свята Різдва Христова і Пасхи), зазвичай починається о 7-10 годині, її тривалість 1,5 – 2 години. Дані наведено посилання стосовно Літургії по чину св.Іоа́на Золотоу́ста (статті про Літургію св.Василя Великого та про Літургію Передосвячених Дарів):

5) На обох службах читаються зачала (пронумеровані фрагменти) із Євангелія та Апостола (богослужебної книги, що містить частину Нового Заповіту - Діяння та Послання святих апостолів).

Для свідомого розуміння цих читань потрібно роздрукувати список зачал на кожен день або скористатися церковним календарем з їх указанням. Потрібно прочитувати відповідне зачало та його тлумачення до служби.

В програмі "Православный ежедневник", яка може надати велику допомогу сучасному православному, однією із функцій є вивід відповідних зачал на служби для кожного дня року (в одному із трьох варіантів - на церковнослов'янській,  на церковнослов'янській сучасним шрифтом, на російській).