авто

Творець Єрусалимського статуту

Savva1

Преподобний Сава народився в 439 році в містечку Муталаска в Каппадокії в християнській родині Іоанна та Софії. Батько, відправившись у справах військової служби в Олександрію, залишив малолітнього Саву на піклування дядька. Коли Саві йшов восьмий рік, він вступив до монастиря св. Флавіани, що був поблизу. Обдарований хлопчик читав і добре знав Святе Письмо.

У 17 років він прийняв чернечий постриг і, провівши десять років в обителі Флавіани, відправився в Єрусалим. А звідти – в монастир до преподобного Євфимія Великого, який направив Саву до авви Феоктиста, настоятеля сусіднього монастиря з суворим чернецький статутом. У нього Сава пробув послушником до 30 років, а після смерті наставника пішов у затвор. З того часу життям молодого інока керував преподобний Євфимій, що називав Саву отроком-старцем.

Savva2

Своє служіння преподобний Сава продовжив у Йорданській пустелі. Через деякий час до нього почали стікатися учні. У 484 році вони побудували печерну церкву, навколо якої згодом виросла лавра Сави Освяченого. Всього преподобний Сава заснував у Йорданській пустелі сім монастирів. Єрусалимський патріарх Саллюстій виконав прохання ченців і призначив Саву начальником та блюстителем усіх монастирів Палестини. Прозвання «Освячений» означає, що Сава був висвячений у священний сан, що серед ченців перших століть було рідкістю.

Преподобний Сава помер 5 грудня 532 року. У 1256 році мощі Сави були вивезені до Венеції і поміщені в церкві Сан-Антоніо. 12 листопада 1965 мощі були повернуті в Лавру Сави Освяченого. У Венеції залишився чернечий хрест преподобного Сави.

Сава Освячений відомий як чудотворець – ще в юності він отримав цей дар після молитовних подвигів; за його молитвою в сухих скелях лаври забило джерело води, а під час посухи пролився рясний дощ, також відомі випадки зцілення ним хворих.

У 524 році в Лаврі преподобного Сави був введений написаний ним монастирський статут, який отримав назву Єрусалимський. З роками він поширився по всьому Православному Сходу, а на Русі по ньому служать з XIV століття – з часу митрополита Київського Кипріяна.

Створений ним Статут (Типікон) регламентував порядок богослужінь. До цих пір по ньому служать у всій Православній церкві. У Типіконі міститься місяцеслів, річні богослужбові кола, правила про пости, правила монастирського гуртожитку і вказівки про здійснення храмових свят, трапези і інших сторонах церковного та монастирського життя.

Монастир Сави Освяченого – православний грецький чоловічий монастир в Іудейській пустелі, в скелях над долиною Кедрон. Монастир заснований преподобним Савою Освяченим наприкінці V століття. У цій обителі сформований знаменитий богослужбовий статут, званий Єрусалимським. У бібліотеці монастиря зберігається ранній список Типикона – оригінал загинув під час навали на Палестину перського царя Хосрова II Парвіза в 614 р.

Сьогодні цей монастир – найбільший з нині діючих в Іудейській пустелі (ще є монастирі Феодосія Великого, Георгія Хозевіта, Герасима Йорданського). Його статут – найсуворіший із статутів усіх Палестинських православних монастирів. Настоятелем монастиря є сам Патріарх Єрусалимський, а повсякденними справами керує поставлений патріархом ігумен.

Savva3