авто

Різдво Пресвятої Богородиці

Переклад статті на days.pravoslavie.ru

Пресвята Діва Марія народилася в той час, коли люди дійшли до таких меж морального занепаду, при яких їх виправлення видавалося уже неможливим. Кращі уми тієї епохи усвідомлювали й часто відкрито говорили, що Бог повинен зійти у світ, щоб виправити віру й не допустити погибелі роду людського. Син Божий побажав для спасіння людей прийняти людське єство, і Пречисту Діву Марію, єдину гідну вмістити в Себе й втілити Джерело чистоти й святості, Він обирає Собі Матір'ю.

Rizdvo BogoroditsiРіздво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Пріснодіви Марії святкується Церквою, як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на рубежі Старого й Нового завітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, предуставлена від віку Божественним Промислом послужити таємниці втілення Бога Слова – явитися Матір'ю Спасителя світу, Господа нашого Ісуса Христа. Пресвята Діва Марія народилася в невеликому Галілейському місті Назареті. Батьками Її були праведні Іоаким з роду пророка й царя Давида і Анна з роду першосвященника Аарона. Подружжя було бездітне, тому що свята Анна була неплідною. Досягши похилих років, Іоаким та Анна не втрачали надії на милість Божу, твердо вірячи, що для Бога все можливо, і Він може розрішити неплідність Анни навіть у її старості, як колись розрішив неплідність Сари, дружини патріарха Авраама. Святі Іоаким та Анна дали обітницю присвятити Богу для служіння в храмі дитя, яке їм пошле Господь. Безчаддя вважалося в єврейському народі покаранням Божим за гріхи, тому святі й праведні Іоаким та Анна терпіли несправедливу ганьбу від своїх співвітчизників. Під час одного зі свят старець Іоаким приніс в Ієрусалимський храм свою жертву в дар Богу, але першосвященник не прийняв її, назвавши Іоакима не гідним, через його безчаддя. Святий Іоаким у глибокому горі пішов до пустелі й там зі сльозами молився Господу про дарування дитяти. Свята Анна, довідавшись, що відбулося в Ієрусалимському храмі, гірко плакала, однак не нарікала на Господа, а молилася, призиваючи на свою родину милосердя Боже. Господь виконав їхнє прохання, коли святе подружжя досягло похилого віку й приготувало себе доброчесним життям до високого звання – бути батьками Пресвятої Діви Марії, майбутньої Матері Господа Ісуса Христа. Архангел Гавриїл приніс Іоакиму й Анні радісну звістку: молитви їх почуті Богом, і у них народиться Преблагословенна Дочка Марія, через Яку буде дарований порятунок усьому світу. Пресвята Діва Марія Своєю чистотою й чеснотою перевершила не тільки всіх людей, але й Ангелів, явилася живим храмом Божим, і, як оспівує Церква у святкових піснях, "Небесной Дверью, вводящей Христа во Вселенную во спасение душ наших" (2-а стихира на "Господи, воззвах", глас 6).

Різдво Божої Матері ознаменувало настання часу, коли почали виконуватися великі й утішливі обітниці Божі про порятунок роду людського від рабства диявола. Ця подія наблизила на землі благодатне Царство Боже, царство істини, благочестя, чесноти й безсмертного життя. Матір Першорожденного всього творіння є й усім нам по благодаті Матір'ю і милосердною Заступницею, до Якої ми постійно прибігаємо із синівською відвагою.