авто

10 фактів про пророка Іллю

Illya

Переклад статті на pravmir.ru

Пророк Ілля — не просто один із найбільш шанованих святих, як у Православній, так і в Католицькій церквах. Пророк Ілля — один з найвідоміших людей в історії людства. Його шанують не тільки в християнстві та іудаїзмі, але й у пізніх протестантських сектах та ісламі, а сліди його образа присутні навіть у язичеських релігіях.

Ми зібрали найцікавіші факти про пророка Іллю.

1. Невідоме ім'я пророка Іллі

Ми нічого не знаємо про походження пророка Іллі, про його родовід, і навіть його ім'я, можливо, не є власним іменем. «Елійаху» давньоєврейською мовою значить «Яхве — мій Бог». Існує думка, що це ім'я пророк обрав собі під час протистояння з жерцями Ваала.

2. Проповідник Єдиного Бога

Сучасник Іллі цар Ізраїлю Ахав і його дружина Ієзавель були ідолопоклонниками: вони приносили жертви язичеському божеству Ваалу (Ієзавель походила з фінікійців, що поклонялися йому, і сама була жрицею) і схиляли до цього народ. Ілля відкрито викривав царя й царицю, здобувши тим самим ненависть останньої.
Як кару за впертість царя в ідолопоклонстві Господь посилає на країну спеку. Три роки не було з неба ні дощу, ні роси. Посуха припинилася тільки по молитві Іллі, що посоромила жерців Ваала.

Відбулося це при наступних обставинах.

Ілля зібрав на горі Карміл народ Ізраїлю й жерців Ваала та запропонував скласти два жертовники — Богу й Ваалу — і принести на них жертви, але не підпалювати її. Якщо Ваал попалить свою жертву вогнем з неба, то він і є дійсний Бог. Якщо Господь — дійсний Бог Він.

Ваал, зрозуміло, своєї жертви «не прийняв». Бог же попалив не тільки жертву, але й дрова, кам'яний жертовник і навіть рів з водою, який за наказом Іллі оточував жертовник.

Народ Ізраїлю покаявся й воздав славу Богу, а Ілля власноручно вбив усіх жерців Ваала як тих, хто спокушав людей. Після цього він почав благати Господа про дощ, і Господь відповів на його молитву.

3. Живий на небі

Згідно зі Священним Переказом, в історії людства є всього три людини, узятих на небо живими: апостол Іоанн, Єнох та Ілля.

Причому якщо про Єноха можливі різні тлумачення (в 5 главі книги Буття про його відхід із земного життя сказане туманно: «не стало его, потому что Бог взял его»), а про Іоанна ми знаємо тільки з Переказу, то про пророка Іллю конкретно сказано в Біблії: «вдруг явилась колесница огненная и кони огненные, и разлучили их обоих, и понесся Илия в вихре на Небо» (4 Цар.2:11).

4. Ілля — предтеча Христа

Згідно із церковним переказом, заснованим на пророцтві Малахії: «Вот, Я пошлю к вам Илию пророка пред наступлением дня Господня, великого и страшного» (Мал.4:5), пророк Ілля стане предтечею Другого Пришестя Христа на землю й буде вбитий за проповідь Христа, повторивши тим самим долю Іоанна Хрестителя, що прийшов «в духе и силе Илии» у якості Предтечі Спасителя («Илия должен придти прежде и устроить все; но говорю вам, что Илия уже пришел, и не узнали его, а поступили с ним, как хотели; так и Сын Человеческий пострадает от них» (Мф.17:11-12), – говорить Христос).

Про те, що Ілля є одним із провісників Христа, свідчать його чудеса. Під час посухи, що пішла за гріхи царя Ахава й народу Ізраїлю, він поселився в будинку вдови із Сарепти Сидонської, язичниці за походженням — подібно тому, як Христос прийшов до народу, що гине, Ізраїлю, але, будучи відкинутим, був прийнятий язичниками.

У будинку вдови Ілля воскресив її єдиного сина, що вмер від хвороби — як Христос буде воскрешати мертвих у земному Своєму житті.

Ще одне чудо в будинку вдови — поки в ньому перебував пророк, не висихало масло в глечику й не закінчувалося борошно — передбачає чудо про хліба й риби, якими Господь насичував слухаючих Його.

5. Ілля — співрозмовник Христа

Про те, що Ілля — найбільший із пророків, Євангеліє свідчить тим фактом, що лише він і Мойсей удостоїлися бесіди із Христом під час Його Преображення на Фаворі.
Є різні пояснення, чому саме цих двох пророків обирає для бесіди Христос.

По-перше, Ілля, як і Мойсей, мав досвід безпосереднього богоспілкування: Мойсей одержав від Бога закон, а також спілкувався із Всевишнім настільки близько, наскільки можливо для людини — бачив «задняя Бога» (Исх., 33). Ілля ж стояв віч-на-віч перед Богом за Його закликом, «закрыв лицо своё милотью своею» (3 Цар., 19).

Святитель Іоанн Златоуст викладає іншу думку: «один умерший и другой, ещё не испытавший смерти», предстали пред Христом для того, чтобы показать, что Он «имеет власть над жизнью и смертью, владычествует над небом и землей».

6. Ілля в іудаїзмі

Переказ про пророка Еліяху як предтечу Машіаха (Месія) існував у прадавньому, ще дохристиянському іудаїзмі, зберігається він і зараз. Більш того: вважається, що Ілля не просто повернеться на землю перед приходом Месії, але й помаже його на царство (оскільки іншої вказівки, крім як безпосередньо Богом через пророка на легітимного царя після багатовікової перерви в династіях бути не може).

Іудейська традиція також стверджує, що Еліяху відвідує будинок кожної родини, що зустрічає Песах (спогад про вихід з Єгипту) — тому під час ритуальної пасхальної трапези на столі залишають келих для пророка.

7. Ілля в ісламі

Пророка Іллю в ісламській традиції зовуть іменем Ільяс. Його життєпис коротенько повторює біблійну біографію пророка: учив поклонятися Єдиному Богу, покарав за поклоніння ідолові Ваалу.

Деякі тлумачі Корану й ісламські богослови вважають, що Ідрис (Єнох), Хідр (пророк — учитель Мойсея, також безсмертний; у Біблії аналога немає) — інші імена Ільяса. Есхатологічного змісту, який вкладається у фігуру Іллі в християнстві та іудаїзмі, в ісламі немає. Але віра в те, що він узятий на небо живим, є й в ісламі — вважається, що він подорожує по світу разом з Хідром.

У більш пізній ісламській літературі й легендах Ільяс взагалі стає напівлюдиною, напівангелом.

8. Ілля у фольклорі

Завдяки тому, що по пророцтву Іллі протягом трьох років були заключені небеса й по його ж молитві на землю пролився дощ, Ілля часто асоціюється з дохристиянськими небесними божествами. Не останню роль у цих асоціаціях зіграв образ пророка, що йде на небеса, — на вогненній колісниці.

Уже в християнську епоху, у п'ятому столітті поет Седуліус із іменем Іллі зв'язував грецького бога сонця — Геліоса — тим більше, що обидва ці імені дуже близькі за звучанням (ім'я «Ілля» у грецькій транскрипції звучить як «Еліас»).

У слов'янській традиції на фігуру Іллі-Пророка були перенесені деякі функції язичеського бога-громовержця Перуна. А народ комі й зовсім ввів Іллю в пантеон своїх богів: Ілля-Пророк уважається помічником одного з божеств-деміургів. Його атрибути — кресало й кремінь, якими він висікає грім і блискавку.

9. Шанування пророка Іллі на православній Русі

Шанування пророка Іллі на Русі було поширене ще до її Хрещення князем Володимиром. Перший храм, побудований у Києві під час правління князя Ігоря, був присвячений пророкові Іллі.

Свята рівноапостольна княгиня Ольга після свого хрещення побудувала храм, також присвячений пророкові Іллі, у своєму рідному селі Вибути (Псковська область).

10. Чий заступник пророк Ілля?

Немає нічого поганого в календарному символізмі… Важливо разом з тим не забувати головного: пророк Ілля — заступник вірних Господу, тому що сам був вірний Йому всупереч усім обставинам, він же — наставник заблудлих, тому що своїми чудесами напоумив заблудлий народ, він же — зразок цнотливого життя, тому що жив у чистоті, не перебуваючи в шлюбі…

Кожному він близький по-своєму. Тому пророк Ілля, від якого нас відділяють тисячоліття, – один із найулюбленіших у народі святих.