Лики святості
- Деталі
- Опубліковано: Понеділок, 18 липня 2016, 10:17
- Автор: Ігор Дідух
- Перегляди: 1457
Джерела:
http://azbyka.ru/days/p-tip-svjatosti (переклад)
https://uk.wikipedia.org/wiki/Лики_святості
В Православній Церкві прийнято такі лики святості:
Апостоли (ап.)
Це найближчі учні Ісуса Христа, яких Він під час Свого земного життя посилав на проповідь; а після зішестя на них Святого Духа вони проповідували по всіх країнах християнську віру. Їх було спочатку дванадцять, а потім ще сімдесят.
- Двоє з апостолів, Петро і Павло, називаються Першоверховними, так як вони більше інших потрудилися в проповіді Христової віри.
- Чотири Апостоли: Матвій, Марк, Лука та Іоанн Богослов, що написали Євангеліє, називаються євангелістами.
Безсрібники (бесср.)
Служили ближнім безоплатним лікуванням хвороб, тобто без будь-якої плати зціляли хвороби, як тілесні, так і душевні, як наприклад: Косма і Даміан, великомученик і цілитель Пантелеймон та інші.
Благовірні (блгв.)
У святкуванні пам'яті святих монархів і князів прославляється їх подвиг, відображений в благочесті, милості і турботі про зміцнення християнської віри, а не владні повноваження, які були у їхньому земному житті, або родовите походження. Наприклад, святий благовірний князь Данило Московський, свята благовірна велика княгиня Анна Кашинська.
Блаженні (юродиві) (блж., блаж.)
(гр. σαλός, слав.: дурний, божевільний). Представники сонму святих подвижників, які обрали особливий подвиг - юродство, подвиг зображення зовнішнього, тобто видимого божевілля, з метою досягнення внутрішнього смирення.
- Синонімічне іменування юродивих на Русі, а також установлене іменування деяких неюродивих святих (св. блж. Ієронім, Августин Блаженний, блаженна княгиня Ольга, Блаженна Матрона, блаженний Микита)
Великомученики (вмч., влкмч.)
Померлі за святу віру після особливо важких (великих) страждань, яким піддавалися не всі мученики, називаються великомучениками, як наприклад: св. великомученик Георгій; святі великомучениці Варвара і Катерина та інші.
Сповідники (исп., испов.)
Мученики, які після перенесених ними мук, померли мирно, називаються сповідниками.
Мученики (мч.)
Ті християни, які за віру в Ісуса Христа прийняли жорстокі муки і навіть смерть. Наприклад, св. мучениці Віра, Надія, Любов і матір їх Софія.
- Перші постраждалі за Христову віру були: архідиякон Стефан і св. Фекла і тому вони називаються первомученики.
Начертанні
Сповідники, яким мучителі писали на обличчі хульні слова, називаються начертанними.
Новомученики (новмч., новомуч.)
Християни, які прийняли мученицьку кончину за сповідання віри в Христа в порівняно недавні часи. Так Церква іменує всіх постраждалих за віру в період післяреволюційних гонінь.
Праведні (прав.)
Проводили праведне, угодне Богові життя, живучи мирським в миру, будучи сімейними людьми, як наприклад, св. праведні Іоаким і Анна та ін.
- Перші праведники на землі: родоначальники (патріархи) людського роду, називаються праотцями, як наприклад: Адам, Ной, Авраам і ін.
- Батьки та чоловік Богородиці, апостол Яків (брат Господній) також належать до праотців, проте звуться Богоотцями (до богоотців відносять і царя Давида)./li>
Преподобні (прп.)
Праведні люди, які віддалялися від мирського життя в суспільстві і догодили Богові, перебуваючи в цноті, (тобто не вступаючи в шлюб), пості та молитві, живучи в пустелях і монастирях, як наприклад: Сергій Радонезький , Серафим Саровський, преподобна Анастасія та інші.
Преподобносповідники (прп. исп, прписп.)
Сповідники з числа ченців.
Преподобномученики (прмч.)
Преподобні, які зазнали мук за Христа, називаються преподобномучениками.
Пророки (прор.)
Святі Божі, які по навіюванню Святого Духа передбачали майбутнє і переважно про Спасителя; вони жили до пришестя Спасителя на землю.
- Вшановують 18 старозавітних пророків і одного новозавітного — Іоанна Хрестителя, який є останнім святим, шанованим у даному лику святості.
Рівноапостольні (равноап.)
Святі, які подібно апостолам поширювали віру Христову в різних місцях, наприклад: Марія Магдалина, первомучениця Фекла, благовірні царі Костянтин і Олена, благовірний князь Володимир, св. Ніна, просвітитель Грузії та ін.
Святителі (свт.)
Єпископи або архієреї, що догодили Богові своїм праведним життям, як наприклад; святий Миколай чудотворець, св. Алексій, митрополит московський та ін.
- Святителі Василій Великий, Григорій Богослов і Іоанн Златоуст називаються вселенськими учителями, тобто учителями всієї християнської Церкви.
Священносповідники (сщисп.)
Сповідники, що належать до священицького чину.
Священномученики (сщмч.)
Священнослужителі, які зазнали мук за Христа, називаються священномучениками.
Стовпники (столпн.)
Святі подвижники, що подвизалися на стовпі - вежі або високому майданчику скелі, недоступному для сторонніх.
Страстотерпці
Прийняли мученицьку кончину не від гонителів християнства, але від своїх одновірців - в силу їх злоби, підступності, змови. Подвиг страстотерпчества можна визначити як страждання за виконання Заповідей Божих, на відміну від мучеництва - яке є стражданням за свідчення віри в Ісуса Христа (віри в Бога) за часів гонінь і при спробах гонителів змусити відректися від віри. Цим ім'ям підкреслюється особливий характер їх подвигу – незлобивість і непротивлення ворогам, що є заповідями Ісуса Христа.
Чудотворці (чудотв.)
Епітет святих, які особливо прославилися даром чудотворіння, заступників, до яких вдаються в надії на допомогу. Можна сказати, що всі святі володіють даром чудотворіння, тому що засвідчені чудеса є основною умовою канонізації.