авто

Перед людиною, яка вступила на шлях Православ'я, постає проблема систематизувати ту нову для неї інформацію, яку вона щодня отримує. Основні труднощі можна згрупувати за темами: "Розуміння церковно-слов'янської мови", "Структура і зміст церковних служб", "Правила поведінки. Церковний етикет". Дати відповіді на питання, що виникають, може досвідчений наставник з великим стажем життя у православній вірі. Але і всесвітня мережа дає можливість знайти такі відповіді. Надзвичайно багато корисної інформації можна отримати на сайті православної енциклопедії "Азбука веры" та форумі цього сайту.

Багато матеріалів, про які йде мова у цьому розділі, та багато іншої корисної інформації прихожани (і просто небайдужі) можуть отримати у нас, без необхідності скачувати їх із всесвітньої мережі.

День пам'яті святих мучеників Маккавеїв

Сім святих мучеників Маккавеїв: Авім, Антонін, Гурій, Єлеазар, Євсевон, Адім і Маркелл, мати їх Соломонія і вчитель їх Єлеазар постраждали в 166 році до Різдва Христового від нечестивого сирійського царя Антіоха Єпіфана. Прихильний до еллінського культу, Антіох Єпіфан ввів в Єрусалимі та всій Іудеї язичницькі звичаї. Він осквернив храм Господній, поставивши в нього статую язичницького бога Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував іудеїв. Багато відпали тоді від Істинного Бога.

Однак були й такі, які глибоко сумували про падіння народу Божого та продовжували вірити в прийдешнє пришестя Спасителя.

Детальніше...

Використання Псалтиря в богослужінні

В богослужінні Православної церкви широко використовується біблійна поетична збірка - Книга Псалмів (Псалтир).

Відповідність між частинами богослужіння та номерами псалмів, які в них використовуються

 • Утреня (початок): 19, 20
 • Утреня (шестопсалміє): 3, 37, 62, 87, 102, 142
 • Утреня (перед каноном): 50
 • Утреня (хвалитні псалми): 148, 149, 150
 • Перший час: 5, 89, 100
 • Третій час: 16, 24, 50
 • Шостий час: 53, 54, 90
 • Дев'ятий час: 83, 84, 85
 • Вечірня (предначинальний псалом): 103
 • Вечірня («Блажен муж»): 1
 • Вечірня (на «Господи воззвах»): 140, 141, 129, 116.
 • Вечірня (в кінці): 33
 • Повечір'я: 4, 6, 12, 69, 90, 142
 • Литургія (зображальні антифони): 102, 145
 • Послідування до причастя: 22, 23, 115
 • Погребіння, "непорочні": 118

Молебни

 • про хворого: 70
 • благодарственний: 117
 • на новий рік: 64
 • про подорожуючих: 120
 • прохальний молебен: 142

Псалми по змісту

 • Благодарственні і хвалебні: 33, 65, 66, 91, 95, 96, 102, 103, 116, 144, 145, 149, 150
 • Що прославляють Бога: 8, 17, 18, 92, 97, 102, 103
 • Повчальні: 1, 40, 32, 45, 84, 89, 100, 110, 111, 126, 140
 • Скорботні: 3, 12, 16, 37, 54, 87, 141, 142
 • Що виражають надію на Бога: 5, 14, 22, 53, 85, 90, 111, 120 , 124, 137, 139
 • Що просять про захист та допомогу: 3, 4, 24, 40, 54, 69, 83, 85, 90, 142
 • Покаянні: 38, 50
 • Що виражають радість: 32, 83, 114.

Джерело...

План-конспект для новоначального православного

Цікава стаття, де в дуже стислому вигляді зібрані поради для новоначальних православних. Написана головним редактором порталу "Азбука веры".

Як правильно починати духовне життя, як підійти до вибору духовника, як ставитися до негативних явищ в церкві та багато іншого.

Рекомендую:
Основы духовной безопасности для новоначальных христиан

Оновлено: На початку тексту є посилання, які дозволять зберегти статтю на комп'ютер в найбільш популярних для читання форматах.

Ікона Пресвятої Богородиці Володимирська-Десятинна

Ікона Пресвятої Богородиці Володимирська-Десятинна була написана у 1998 році в Сполучених Штатах Америки в місті Берклі художником і викладачем іконопису Олександром Хароном.

Desyatinnaya

Детальніше...

Методичка з основ християнства

Давно шукав таку книгу, де стисло, зрозуміло, сучасною мовою викладені основні принципи християнства. Але спочатку цитата:

Именно так обстоит дело в христианстве. Ужасно, почти невозможно отдать всего себя – все свои желания и все заботы о себе в руки Христа. Но это гораздо легче, чем то, что стараемся делать мы сами. Ибо мы стараемся остаться, так сказать, "самими собою", не отказываемся от личного счастья как от главной цели в жизни и в то же время пытаемся быть "хорошими". Мы все стараемся не препятствовать уму своему и сердцу сосредоточиваться на мечтах о богатстве, на честолюбивых планах, на стремлении к удовольствиям – и надеемся, несмотря на это, вести себя честно, целомудренно и скромно. И это именно то, против чего предостерегал нас Христос. Он говорил, что смоквы не растут на терновнике. Поле, засеянное травой, не принесет урожая пшеницы. Если вы будете регулярно косить траву, вам удастся сохранить ее короткой. Но пшеницы это поле все-таки не произведет. Чтобы такое поле дало пшеницу, в нем необходимо произвести изменения; его надо глубоко перепахать и засеять заново.

Клайв Стейплз Льюис - Просто христианство

Рекомендую.

Примітка. Якщо когось бентежить те, що книга написана протестантом, то за поданим посиланням можна прочитати інші книги саме православних авторів.

Тлумачення Євангелій та Апостола

Для тих, кому потрібно отримати якісне православне тлумачення Євангельських текстів, рекомендую праці єпископа Михаїла Лузіна (http://azbyka.ru/otechnik/Mihail_Luzin/).

Праці написані легкою, досить сучасною мовою. Спираються на тексти визнаних отців Церкви: Іоанна Златоустого, Василія Великого, бл. Феодоріта та інших.

Рекомендую

Лики святості

Джерела:
http://azbyka.ru/days/p-tip-svjatosti (переклад)
https://uk.wikipedia.org/wiki/Лики_святості

В Православній Церкві прийнято такі лики святості:

Апостоли (ап.)

Це найближчі учні Ісуса Христа, яких Він під час Свого земного життя посилав на проповідь; а після зішестя на них Святого Духа вони проповідували по всіх країнах християнську віру. Їх було спочатку дванадцять, а потім ще сімдесят.

Детальніше...

Отцы пустынники и жены непорочны...

Отцы пустынники и жены непорочны,
Чтоб сердцем возлетать во области заочны,
Чтоб укреплять его средь дольних бурь и битв,
Сложили множество божественных молитв;
Но ни одна из них меня не умиляет,
Как та, которую священник повторяет
Во дни печальные Великого поста;
Всех чаще мне она приходит на уста
И падшего крепит неведомою силой:
Владыко дней моих! дух праздности унылой,
Любоначалия, змеи сокрытой сей,
И празднословия не дай душе моей.
Но дай мне зреть мои, о Боже, прегрешенья,
Да брат мой от меня не примет осужденья,
И дух смирения, терпения, любви
И целомудрия мне в сердце оживи.

А.С.Пушкин

Значення Псалтирі для Богослужінь

З книги єпископа Олександра (Мілеанта) "Что такое Библия" (оригінал)

В Псалтирі є багато роздумів, звернень до своєї душі, багато настанов і слів розради. Тому не дивним є виключно широке застосування Псалтирі при молитві. Жодне богослужіння, ще зі старозавітних часів, не обходиться без псалмів. Псалми почали вживати при принесенні щоденних жертв, в суботи і свята. Давид ввів при співі псалмів вживання музичних інструментів: струнних, духових та ударних - гуслів, тимпанів, псалтирі, кимвалів, труб та інших. Господь Ісус Христос молився словами псалмів, наприклад: після Таємної вечері, «воспев, пошли на гору Елеонскую» (Мф. 26:30). За прикладом Ісуса Христа і апостолів у Церкві перших століть християнства Псалтир часто вживалася для молитви (див. Еф. 5:19; Кол. 3:16; 1 Кор. 14:26). У IV столітті для зручності читання Псалтирі на богослужіннях вона була розділена на 20 частин - «кафізм». У наш час Псалтир в повному розумінні слова християнізована. Це означає, що Церква вкладає в усі її вислови християнський зміст, а старозавітний елемент, наявний у ній, відходить на задній план. Слова в псалмах: «восстани», «воскресни, Господи» зводять нашу думку до воскресіння Христова; слова про полон розуміються в сенсі полону гріховного; назви народів, ворожих Ізраїлю, - в сенсі духовних ворогів, а ім'я Ізраїлю - в сенсі церковного народу; заклик до побиття ворогів - як заклик до боротьби з пристрастями; порятунок з Єгипту та Вавилона - як порятунок у Христі.

Детальніше...

10 фактів про пророка Іллю

Illya

Переклад статті на pravmir.ru

Пророк Ілля — не просто один із найбільш шанованих святих, як у Православній, так і в Католицькій церквах. Пророк Ілля — один з найвідоміших людей в історії людства. Його шанують не тільки в християнстві та іудаїзмі, але й у пізніх протестантських сектах та ісламі, а сліди його образа присутні навіть у язичеських релігіях.

Ми зібрали найцікавіші факти про пророка Іллю.

Детальніше...

Дочірні категорії

 • Школа "Фоми"

  У цьому розділі зібрана найкорисніша на наш погляд інфографіка від православного журналу "Фома".
  Інформація, потрібна кожному православному, подана надзвичайно стисло, наглядно, з мінімальною кількістю тексту.

  В кожному матеріалі - посилання на відповідні статті від "Фоми" і лінк на закачування файлу інфографіки у форматі pdf з нашого сайту.